![]() |
Madárvideók: |
Búbosbanka |
Nagy fakopáncs |
Feketerigó |
Fehér gólya |
Széncinege |
Füstifecske |
"Év madara" túra
"A zöldküllő nyomában" címmel rendeztük meg ismeretterjesztő túránkat május 21-én Kókán, a madár tipikus élőhelyén, az úgynevezett Kenderföldek és Ritva-legelő határrészben.
Erre a napra kettő túrát terveztünk, az egyik az "Év madara" reggel 9:00 órától 12:00 óráig.
A " Fülemülék éjszakája" túrát pedig 19:00 órától 21:00 óráig, szintén a kenderföldek területére.
A Civil Ház termében kiselőadás keretében bemutattam az "Év madarát", megtekintettünk néhány kisfilmet, amiben láthattuk a tojó és a hím madarat és egy fiatal átmeneti tollruhás madarat is, illetve a madarak hangját is megismerhettük. Ismereteket szerezhettünk elterjedésükről, élőhelyükről, odúkészítésükről, táplálékuk összetételéről, védelmi helyzetükről, stb. Ebben az időszakban a zöldküllő már javában kotlik, ilyenkor már ritkábban hallatja a hangját. A táplálkozó területén lévő hangyabolyokat viszont rendszeresen felkeresi, mivel fő tápláléka a hangya, hangyatojás.
Ezen az élőhelyen ahol a túrát vezettem kettő pár zöldküllő jelenlétét állapítottam meg, a márciusi-áprilisi felmérések alkalmával. Megtekintettünk egy zöldküllő által készített odút egy öreg fűzfában, illetve megnéztünk néhány hangyabolyt, amiket a madár rendszeresen felkeres táplálékért. Azokon az élőhelyeken, ahol nincs rendszeres legeltetés, illetve kaszálás, a növényzet eltakarja a hangyabolyokat. Ezért kézi erővel (sarlóval) illetve damilos fűkaszával megtisztítom a hangyabolyok környékét, így láthatóvá válnak nem csak a zöldküllőknek, hanem a másik táplálékspecialista harkály rokonuknak, a nyaktekercsnek is. Ezzel a kis beavatkozással segíthetjük mind a két fajt a táplálékkeresésben.
Télen a hangyabolyokról a hó lesöprésével szintén segíthetünk a zöldküllőknek. A menetközben feltámadó szél sem kedvezett, sajnos míg a területen tartózkodtunk egyetlen zöldküllő sem mutatkozott. Viszont láttunk, hallottunk a bejárt útvonalon füsti és molnárfecskét, házi rozsdafarkút, barázdabillegetőt, házi és mezei verebet, barát poszátát, tövisszúró gébicset, karvalyposzátát, balkáni gerlét, vadgerlét, seregélyeket, citromsármányt, örvösgalambot, fülemülét, stb.. Útpadkában és partfalban költő gyurgyalagokat.
A túra végén megtekintettünk egy úgynevezett vércseládát, amiben vörösvércse kotlott 5 tojásán. Érdekességként említem meg, hogy ezen a költőhelyen már 8 éve költ minden évben a vörösvércse.
A "Fülemülék éjszakája" rendezvényre már 19 óra előtt megtelt a Civil Ház kisterme, így sajnos sokan kívül rekedtek. A programjainkra ezért is kérem, hogy jelezzék a részvételi szándékot, hogy tudjunk tervezni. Ebben az esetben már nem volt módunk nagyobb termet kérni az Önkormányzattól. Az idén jóval kevesebb fülemüle foglalt területet a Kenderföldeken, de mint utólag kiderült az egész térségben csökkent a számuk az utóbbi évekhez képest. A Kenderföldeken közel 40 éve minden évben rendszeresen felmérem az éneklő fülemülehímek számát. Ezen a területen általában 12-15 pár költött rendszeresen.
Az utóbbi 5 évben folyamatosan csökken a területet foglaló párok száma. A túra előtt péntek este területbejárást végeztem, sajnálattal állapítottam meg, hogy csak nagy szünetekkel szólalt meg néhány hím, összesen 3 példány, de más madárfajok sem énekeltek intenzíven, ezért úgy határoztam, hogy egy másik területen rendezzük meg a programot. Az úgynevezett Berekkút- Varga-hegy- crosspálya határrészre esett a választás.
A teremben kiselőadás keretében mutattam be a tavaszi esték " énekművészét" a fülemülét. Meghallgattuk a fülemüle szerenád c. zeneművet, illetve egy csodálatos koncert felvételt egy amerikai énekesnő előadásában. A temető utcai parkolóból indultunk tovább, a Berekkút-Varga-hegy- crosspálya útvonalon. 4 ponton hallottuk énekelni a fülemülét kissé távolabb az útvonalunktól a patakparti bokrosokból. Az út melletti akácfák roskadoztak az akácvirágtól, élvezettel szívtuk magunkba a virágillatot.
A fülemülén kívül a következő madarak énekében gyönyörködhettünk: erdei pinty, csilpcsalp füzike, barátposzáta, fekete és énekesrigó, citromsármány, vörösbegy. A visszaúton denevérek röpködtek fölöttünk. Remélem, hogy a résztvevők élményekkel gazdagodva tértek haza. Amennyiben tetszett rendezvényünk, kérem nyomjanak egy like-ot a Tápió-vidéki helyi csoport facebook oldalán.
Kertész László
![Odúellenőrzés](images/kokakep/hir/oduellenorzes-2021.jpg)
A kihelyezett madárodúk ellenőrzése 2021-ben, április 11. és június 30. közötti időszakban.
Megjegyzés: A B típusú odúkat teleszkópos rúddal emeljük le, illetve helyezzük vissza. Az eternitodúk, szalakótaodúk, fahordó odúk, vércseládák ellenőrzése csak létra segítségével lehetséges. 3 év óta teleszkópos alulétrát használok, mivel a szállítása könnyebb, mint a többméteres tolólétráé. De, mivel nem minden odú közelíthető meg autóval, sok esetben több száz méteren keresztül kell cipelni a 22 kg-os létrát nehezített terepen. (erdő, sáros szántóföld, mocsárrét, szúnyogok hadával nehezítve) Fárasztó, időigényes feladat, főleg ha egyedül kell végezni.
![Vándorgalamb](images/kokakep/hir/vandorgtalamb.jpg)
Tudja, melyik volt minden idők legvéresebb állatirtása?
Már több mint száz év eltelt azóta, hogy Martha, miután elvesztette párját, George-ot, 1914. szeptember 1-jén szomorúan meghalt.
Pedig a Cincinnati Állatkert mai értéken 23 ezer dolláros jutalmat ajánlott fel annak, aki társat talál neki, de senki nem járt sikerrel. Testét kitömték, és szobrot emeltek a madárnak, Martha ugyanis az utolsó élő vándorgalamb (Ectopistes migratorius) volt a világon.
![Háziveréb](images/kokakep/hir/hazivereb-kep.jpg)
Felére csökkent a házi verebek állománya Európában az utóbbi 40 évben
Az utóbbi negyven évben hatodával, mintegy 600 millióval esett vissza a házi verebek száma világszerte. Európában 247 millió példánnyal van kevesebb, mint 1980-ban - a kutatás eredményeiről beszámoló The Guardian cikke szerint.
A csökkenő populációjú madarak között van mások mellett a sárga billegető, amelyből 97 millióval, a seregély, amelyből 75 millióval és a pacsirta, amelyből 68 millió példánnyal lett kevesebb a kontinensen.
![Fenyősármány](images/kokakep/hir/fenyosarmany-kep.jpg)
Kihalás fenyeget minden ötödik európai madárfajt
Minden ötödik madárfajt, köztük a sárszalonkát, a sarlósfecskét és a vetési varjút is a kihalás fenyegeti Európában a BirdLife madárvédelmi szervezet legújabb vörös listája szerint.
Az Azori-szigetektől az Urál hegyvonulatáig eltűnőben vannak a madarak, amelyek az európai ökoszisztéma sarokpillérei. A legutóbbi, 2015-ös jelentés szerint három faj kihalt Európában: a talpastyúk (Syrrhaptes paradoxus), a rozsdástorkú guvatfürj (Turnix sylvaticus) és a fenyősármány (Emberiza leucocephalos) - írja a The Guardian.
Szalga János 1933-2021
Június 9-én örökre eltávozott 88 éves korában a Tápió-vidéki helyi csoport legidősebb tagja, Szalga János. 1990-ben lépett be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületbe.
Otthonában a Pesti utca 3 sz. alatt, a helyi csoport telephelyén gyakorlati madárvédelemmel foglalkozott. (madárodú karbantartás, téli madáretetés- itatás) Vele történt meg Magyarországon egyedülálló eset, hogy kertjében darvak éjszakáztak.
(www.mmetapio.hu -érdekes történetek- koszt-kvártély)
Nyugodjon békében!
Kertész László